Wybierz wydziałWydział w CiechanowieWydział w OstrołęceWydział w PłockuWydział w RadomiuWydział w SiedlcachWydział w Warszawie

Akademia Wiedzy o Społeczeństwie

 

 

Szanowni Państwo,
Nauczyciele Wiedzy o społeczeństwie (wszystkich etapów edukacyjnych) oraz zainteresowani tematyką
Zapraszamy na

 

AKADEMIĘ WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE

 

W środę 18 stycznia 2017 r. ruszył nowy projekt „Akademia Wiedzy o Społeczeństwie” realizowany przez MSCDN i Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze seminarium pt. „Konstytucjonalizm współczesny” odbyło się
w sali Stefana Czarnowskiego przy ulicy Krakowskie Przedmieście 3.

Projekt zainaugurowały dr hab. Ewa Marciniak dyrektor Instytutu Nauk Politycznych UW oraz przedstawicielka MSCDN Ewa Lubczyńska. W wystąpieniach panie podkreśliły istotę projektu dla doskonalenia kompetencji obywatelskich i społecznych oraz fakt, że współpraca pomiędzy Instytutem Nauk Politycznych UW a MSCDN daje możliwość trwałości efektów zaplanowanych działań.  Jest ona gwarancją połączenia najwyższej jakości prowadzących – przedstawicieli UW oraz doświadczenia MSCDN w realizacji form warsztatowych.

Uczestnicy seminarium mieli możliwość spotkania się i wysłuchania wykładów wybitnych polskich konstytucjonalistów: dr hab. Jarosława Szymanka prof. UW, dr hab. Tomasza Słomki, dr hab. Jacka Zaleśnego. Całość seminarium moderował dr hab. Tomasz Kownacki, debatę na zakończenie seminarium prowadziła dr Renata Mieńkowska – Norkiene.

Jednym z celów projektu jest doskonalenie kompetencji obywatelskich nauczycieli, zatem całe pierwsze spotkanie poświęcono konstytucjonalizmowi współczesnemu. Konstytucja, jako najważniejszy dokument w państwie określa przecież jego ustrój oraz prawa i obowiązki obywateli.

Tematyka poszczególnych wykładów „Rola i znaczenie konstytucji w państwach demokratycznych w XXI wieku”, „Pozycja Trybunału Konstytucyjnego w systemie politycznym RP i jego rola dla funkcjonowania państwa prawa” oraz „Stanowiska i postawy wobec sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego” pozwoliła uczestnikom seminarium uporządkować dotychczasową wiedzę, zadać sobie pytania, Czym jest konstytucja? Jakie przypisujemy jej zadania?, w obiektywny sposób przyjrzeć się kwestiom dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego.

Na zakończenie seminarium odbyła się debata uczestników wobec problemu Trybunału Konstytucyjnego i jego roli w systemie politycznym RP.

Kompetencje związane z debatowaniem uczestnicy projektu będą cały czas doskonalić w czasie realizacji kolejnych jego komponentów. Będzie to możliwe m.in. na warsztatach, „Co Ty powiesz? O tym jak uczyć (się) debatowania i jak korzystać z tej nauki w szkole?, na które już w tej chwili serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

 

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wydział w Warszawie.

Celem projektu jest doskonalenie kompetencji obywatelskich nauczycieli oraz pośrednio uczniów ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych umiejętności debatowania oraz wykorzystania tej umiejętności w szkołach.
Opis projektu [w załączeniu].

Projekt zakłada realizację dwóch seminariów, jednego piętnastogodzinnego cyklu warsztatów oraz dwudniowej Szkoły Letniej Wiedzy o Społeczeństwie:

 1. Seminarium: Konstytucjonalizm współczesny [formularz zgłoszeniowy]
 2. Warsztaty: Co Ty powiesz? O tym, jak uczyć (się) debatowania i jak korzystać z tej nauki w szkole [formularz zgłoszeniowy]
 3. Seminarium: Marketing polityczny we współczesnym państwie demokratycznym [formularz zgłoszeniowy]  - 5 kwietnia 2017r. Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 3
  • Program
15.00 – 15.45 Rola i znaczenie marketingu politycznego dla procesów politycznych we współczesnych państwach demokratycznych Prof. dr hab.
Grażyna Ulicka
15.45 – 16.30 Zachowania werbalne w debacie publicznej – retoryka I erystyka w służbie polityki.  Doc. dr
Ewa Pietrzyk–Zieniewicz
16.30 – 17.00 Przerwa  
17.00 - 17.45 Zachowania niewerbalne w debacie publicznej – wygląd zewnętrzny i mowa ciała jako elementy skutecznej komunikacji politycznej. Dr
Bartłomiej Biskup
17.45 – 19.00 Dyskusja uczestników spotkania na temat stanu i poziomu debat publicznych w Polsce i na świecie.                         Dr hab.
Tomasz Kownacki

     

 

IV.Szkoła Letnia Wiedzy o Społeczeństwie [formularz zgłoszeniowy]

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą uczestniczyć we wszystkich proponowanych komponentach lub dowolnie wybranym.

Zapraszamy na kolejne z cyklu spotkań:
Warsztaty:

Co Ty powiesz? O tym, jak uczyć (się) debatowania i jak korzystać z tej nauki w szkole.

Terminy:

 • 24 marca 2017r.     godz. 15.00 – 20.00
 • 25 marca 2017r.     godz. 9.00 – 15.30

Liczba godzin: 15
Program szkolenia:

 1. Wprowadzenie: zachęta do debatowania.
 2. Po czym poznać dobrego mówcę? Po czym poznać dobrą mowę?
 3. O budowaniu i badaniu argumentów.
 4. Debaty oksfordzka i popperowska.
 5. Podsumowanie: debata w szkole.

Miejsce: MSCDN Warszawa, ul. Świętojerska 9,    sala 16, Aula A/parter
Prowadzący:

 • Aleksander Pawlicki – absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk oraz – w zakresie rzemiosła trenerskiego – Szkoły Trenerów Akademii SET. Wykładowca dydaktyki w Szkole Edukacji UW i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
Zapisy wyłączenie [elektronicznie] na stronie: warszawa.mscdn.edu.pl  do dnia 17 marca 2017r.
Po skompletowaniu grupy chętnych uczestników, otrzymają Państwo informację o warunkach zakwalifikowania się na szkolenie.

Szczegółowych informacji udzielają koordynatorzy projektu: