Wybierz wydziałWydział w CiechanowieWydział w OstrołęceWydział w PłockuWydział w RadomiuWydział w SiedlcachWydział w Warszawie

31 III 2016 - Empiryczne poznanie świata przyrody

 

31 marca 2016 r., w warszawskim Wydziale Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, w ramach projektu kluczowego Eksperymenty w przedmiotach przyrodniczych odbyła się konferencja „Empiryczne poznanie świata przyrody. Wiosna”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem nauczycieli, szczególnie tych, którzy pracują z dziećmi młodszymi, w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Celem konferencji było inspirowanie nauczycieli do podejmowania działań służących aktywnemu poznawaniu świata przyrody razem z uczniami oraz prezentacja dobrych praktyk pedagogicznych. Konferencję zorganizowała i poprowadziła konsultantka wz edukacji przyrodniczej  MSCDN dr Ewa Pyłka-Gutowska.

O wielkich obserwacjach małych słodkowodnych zwierząt krajowych, ze zwróceniem uwagi na aktualne międzynarodowe badania, powiedział w ciekawy sposób mgr Wojciech Mikołuszko – przyrodnik, dziennikarz naukowy, autor książek popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży.

Następnie o tym, jak w atrakcyjny sposób odkrywać procesy i zjawiska przyrodnicze? opowiedziała dr Małgorzata Falencka-Jabłońska –adiunkt w Zakładzie Ekologii Lasu –z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym.

Kolejnym prelegentem był mgr Dariusz Anderwald kierownik Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej, SGGW z Leśnego Zakładu  Doświadczalnego w Rogowie. W swoim wystąpieniu „Zadziwiająca przyroda. Czy w każdym z nas drzemie badacz odkrywca?  w barwny sposób przedstawił przykłady nowoczesnych technologii poznawania świata przyrodniczego m.in ptaków.

Z kolei dr Dorota Sobierańska - adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego ciekawie przedstawiła „Wędrówki po świecie przyrody, języka, matematyki i sztuki, czyli w poszukiwaniu tego co łączy, a nie co dzieli”, czym wzbudziła duże zainteresowanie słuchaczy.

Na zakończenie Możliwości wykorzystania profesjonalnego sprzętu optycznego na zajęciach dydaktycznych, czyli "zobaczyć i zarejestrować "niewidoczne", aby móc pokazać innym mikroświat", przedstawił przedstawiciele firmy Delta Optical –mgr Dariusz Kucharski.
Uczestnicy konferencji mogli zadawać pytania po każdym z wystąpień i korzystali z tej możliwości, uzyskując wyczerpujące informacje na interesujące ich zagadnienia.
 
Wydawnictwo MULTICO zaprezentowało niezwykle inspirujące dla nauczycieli popularnonaukowe książki młodego obserwatora przyrody.

 

„Empiryczne poznanie świata przyrody. Wiosna”